Programati-va fericirea!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Programati-va fericirea!

Mesaj  Admin la data de Mar Mar 30, 2010 4:42 pm

O doamna in varsta de 92 de ani, oarba, se muta azi intr-un azil de batrani. Doamna este foarte prezentabila – bine imbracata, coafata si machiata. Sotul sau a decedat de curand si mutarea intr-un azil este necesara. Dupa ce a asteptat cateva ore sa fie gata camera ei din camin, mi-a zambit cand i-am spus ca e gata camera. In drum spre lift i-am descris noii locatare cum arata camera ei micuta.
"Ce frumoasa e!" mi-a raspuns cu bucurie.
"Doamna Marin, n-ati vazut-o inca. Asteptati"
"N-are importanta ca n-am vazut-o. Fericirea e ceva ce programezi dinainte! Daca imi place camera n-are legatura cu felul in care este mobilata, e vorba de cum imi programez gandirea. Deja m-am decis ca imi place. Este o decizie pe care o fac in fiecare dimineata cand ma trezesc: pot sta in pat sa ma gandesc la cat de greu imi este sa ma descurc cu un corp care functioneaza din ce in ce mai greu, sau pot sa ma ridic din pat si sa ma folosesc de corpul meu asa cum e. Fiecare zi este un dar si atata timp cat ma trezesc dimineata o sa ma concentrez asupra zilei care a inceput si asupra amintirilor placute pe care le-am adunat pe parcursul anilor.

Batranetea este ca un cont bancar: retragi din cont ce ai depus. Asa ca, sfatul meu este sa depui cat mai multa fericire in contul amintirilor. Eu inca depozitez.
Retine cinci sfaturi simple pentru a fi fericit:
1. elibereaza-te de ura
2. elibereaza-ti mintea de griji
3. traieste simplu
4. da mai mult
5. asteapta mai putin."

Admin
Admin

Data de inscriere : 13/03/2010

Vezi profilul utilizatorului http://pensionariiromaniei.forumactual.net

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus